PET-scan و آلزایمر شاید ترکیب متعارفی در پیشگیری آلزایمر نباشد اما با تحقیقات اخیر می توان آن را یک راه موثر در تشخیص زودهنگام دانست.

پت اسکن (توموگرافی تابش پوزیترون) نوعی تصویربرداری پزشکی هسته ای است که می تواند نشان دهد که چه اتفاقی در بدن در حال رخداد است.

در روش های پرتونگاری،CT یا MRI هم تصاویری را برای تشخیص بیماری، ارائه می دهند، اما پت اسکن نحوه عملکرد بدن را نشان می دهد.

با توجه به پیری جهانی، انتظار می‌رود تعداد افراد مبتلا به دمانس مغزی در چند دهه آینده به‌طور چشم‌گیری افزایش یابد.

تشخیص آلزایمر در مرحله اولیه مطلوب است؛ اما توافق گسترده‌ای در مورد بهترین روش برای این امر وجود ندارد.

با استفاده از تست‌های قلم و کاغذ ساده که توسط متخصصان استفاده می‌شوند، می‌توان افراد دارای حافظه ضعیف یا اختلال شناختی را ارزیابی کرد اما پزشکان نیاز به پیش بینی های دقیق تر و سریع تری داریم.

 

PET-scan و آلزایمر

PET-scan، این قابلیت را دارد که اختلالات عصبی مانند آلزایمر را در مراحل ابتدایی تشخیص دهد. تشخیص به موقع یعنی درمان سریع‌تر  و موثرتر بیماران.

این روش تصویربرداری وضوح فوق‌العاده‌ای دارد و تصاویر بسیار دقیقی را از مغز ارائه می‌دهد.

در پت اسکن مغز، کیفیت تصاویر به حرکات ناخواسته بیمار هنگام اسکن، بسیار حساس است. پژوهشگران درتلاشند تا حرکات ناخواسته سر افراد را مهار کنند و وضوح پت اسکن را افزایش دهند.

بیماری آلزایمر، با وجود در هم پیچیدگی‌های “پروتئین تاو” (Tau protein) مشخص می‌شود. تجمع این در هم پیچیدگی‌ها، بسیار زود و پیش از بروز نشانه‌های آلزایمر در نواحی بسیار کوچکی از مغز آغاز می‌شود.

هرچه بهتر از این ساختارهای کوچک تصویربرداری شود، ممکن است زودتر بتوان آلزایمر را تشخیص داد.

نتایج سه بررسی در مورد پیشرفت‌ها در استفاده از پت اسکن برای تشخیص بیماری آلزایمر در اجلاس سالانه جامعه پزشکی هسته‌ای در شهر سان آنتونیو در تکزاس آمریکا عرضه شد.

پژوهشگران می‌گویند این روش‌های جدید با سالمندتر شدن جمعیت جهان اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد، و ممکن است شواهدی درباره درمان آلزایمر در اختیار بگذارند.

 

PET-scan و آلزایمر

 

تحقیقات در رابطه با PET-scan و آلزایمر 

محققان پس از تجزیه و تحلیل نتایج اولیه یک مطالعه که تأثیر بالینی پت اسکن را بررسی می کند، به این نتیجه رسیدند که این روش می‌توانند تغییرات مغز مربوط به بیماری آلزایمر را تشخیص دهد.

این مطالعه یک کارآزمایی سراسری شامل بیش از 11000 نفر با اختلالات شناختی خفیف یا علائم زوال عقل است که در سراسر ایالات متحده ثبت نام کرده بودند.

نتایج مرحله اول کارآزمایی که اکنون در مقاله جاما منتشر شده است، نشان می دهد که ارائه نتایج اسکن آمیلوئید به پزشکان می تواند بر مدیریت پزشکی افراد تأثیر بگذارد.

تقریباً در دو سوم موارد، پزشکان پس از مشاهده نتایج تصویربرداری، نظر خود را در مورد داروها، مشاوره و سایر تصمیمات پزشکی تغییر دادند.

 

پت اسکن یک راه تشخیص قطعی؟

نتایج سه بررسی در مورد پیشرفت‌ها در استفاده از “PET-scan و آلزایمر” در اجلاس سالانه جامعه پزشکی هسته‌ای در شهر سان آنتونیو در تکزاس آمریکا عرضه شد.

پژوهشگران می‌گویند این روش‌های جدید با سالمندتر شدن جمعیت جهان اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد و ممکن است شواهدی درباره درمان آلزایمر در اختیار بگذارند.

کریستوفر راو، استاد پزشکی هسته‌ای در این باره گفت: “انتظار می‌رود تصویربرداری از آمیلوئید با پت اسکن به زودی به طور گسترده برای پزشکان در دسترس قرار گیرد.”

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌‌اند آلزایمر ممکن است دهه‌ها پیش از بروز علائم زوال عقل آغاز شده باشد و چنین اسکن‌هایی ممکن است شواهدی درباره شروع بیماری به دست دهند.

پلاک‌های آمیلوئید در مغز افراد سالمند سالم نیز یافت می‌شوند که در طول زمان ساخته می‌شوند. ایجاد سریع‌تر پلاک‌های بزرگتر با زوال سریع‌تر حافظه و از بین رفتن بافت مغزی ارتباط دارد.

پلاک‌های آمیلوئید به طور معمول هر سال 2 تا 3 درصد افزایش پیدا می‌کنند:

  • در حدود 12 درصد افراد در دهه 60 زندگی
  • 30 درصد افراد در دهه 70 زندگی
  •  55 درصد افراد بالای 80 سال یافت می‌شوند.

دو تا از مطالعات نشان دادند که موادی، رادیودارو، به نام “ردیاب‌های نشان‌دار شده F-18″بیشترین احتمال را دارند تا به زودی وارد پزشکی روزمره شوند:

  1. فلوبتابن اف- 18
  2. فلوبتاپیر اف- 18

 

منبع: medicalnewstoday