PET/CT در HIV  می تواند به تجسم میزان التهاب شریانی در افراد مبتلا به این بیماری، کمک کند.

این نوع از تصویر برداری پزشکی هسته ای با رادیوداروی technetium-99m (Tc99m) انجام می شود.

این مطالعه توسط تیمی به رهبری دکتر استیون گرینسپون از بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد و نتایج در ۲۰ جولای در  Journal of Infectious Diseases منتشر شد.

موثر بودن PET/CT در HIV

گرینسپون و همکارانش برای شروع مطالعه، فرضیه زیر را مطرح کردند:

افراد مبتلا به HIV سطوح بالاتر التهاب شریان آئورت و فعال شدن سیستم ایمنی نسبت به افراد بدون این بیماری نشان می‌دهند.

به گفته محققین این مطالعه، استفاده از تصویربرداری Tc-99m-tilmanocept می‌تواند به شناسایی اهداف آتی برای درمان‌‌های جدید کمک کند.

درمانهایی در راستای تعدیل ‌سیستم ایمنی، جهت کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی آترواسکلروتیک در افراد مبتلا به HIV تحت درمان با داروهای ضد ویروس پسگرد.

PET/CT در HIV

 

مطالعه ای که در زمینه ارتباط PET/CT در HIV انجام شد

تصور می شود که فعال سازی مداوم سیستم ایمنی به افزایش خطر بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (ASCVD) در میان افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) کمک می کند.

مواد و روش ها

شرکت کنندگان این مطالعه افراد ۱۸ سال به بالا با یا بدون ویروس HIV و بدون سابقه ASCVD بودند.

محققان با این فرضیه شروع کردند که:

سطوح بالاتر التهاب شریان آئورت مرتبط با پلاک‌های آترواسکلروتیک و همچنین فعالیت بیشتر سیستم ایمنی،  در بین افراد مبتلا به HIV نسبت به دیگران، مشاهده می‌شود.

در این مطالعه از تصویربرداری (SPECT/CT) و رادیوداروی تکنسیوم-۹۹m [99mTc] استفاده شد.

نتیجه آزمایش اثر PET/CT در HIV

جذب  ۹۹mTc-tilmanocept در بین HIV (n = ۲۰) نسبت به شرکت کنندگان بدون HIV (n = ۱۰) با خطر ASCVD،  به طور قابل توجهی بالاتر بود.

در میان شرکت‌کنندگان HIV، حجم پلاک آئورت غیرکلسیفیه مستقیماً با جذب ۹۹mTc-tilmanocept آئورت در آستانه‌های جذب مختلف مرتبط بود.

تصویربرداری PET/CT از بیماران مبتلا به HIV  به طور قابل توجهی میزان التهاب شریانی ویژه ماکروفاژ بالاتری را نسبت به یک گروه همسان غیر مبتلا نشان داد.

این گروه تحت درمان با داروهای ضد ویروس پسگرد قرار داشتند.

مصرف داروهای ضدویروس پسگرد (رتروویروسی) برای مدیریت و پیشگیری از بروز علایم بیماری ایدز، برای مبتلایان به این بیماری تجویز می‌گردد.

نشانگرهای سیستمیک کلیدی فعال‌سازی ایمنی، مربوط به التهاب شریانی ماکروفاژی خاص، ممکن است به افزایش خطر ASCVD در بین بیماران مبتلا به HIV کمک کند.

منبع: auntminnie