ردیاب PET در سرطان پروستات ممکن است تصویربرداری سرطان پروستات را بهبود بخشد و  نتیجه این تحقیق در Research in Diagnostic and Interventional Imaging به چاپ رسید.

تصویربرداری PET/CT با رادیو ردیاب آزمایشی آنتی ژن غشای پروستات اختصاصی F-18 (PSMA) مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان پروستات را بهبود می بخشد.

محققان در چین نشان دادند که تصمیمات درمانی در بیش از نیمی از بیمارانی که تحت تصویربرداری PET/CT با استفاده از F-18 PSMA-1007 قرار گرفتند، بهبود یافت.

شما می توانید در رابطه با این تحقیق، اطلاعات بیشتر را در ادامه و در سایت انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران، بخوانید.

تحقیق ردیاب PET در سرطان پروستات

سرطان پروستات (PCa) دومین بدخیمی شایع و پنجمین بدخیمی کشنده در مردان است.

با وجود جراحی بسیار موفق رادیکال پروستات (RP) یا پرتوهای خارجی رادیکال، عود بیوشیمیایی رایج است و تشخیص زودهنگام عود موضعی یا متاستاز برای هدایت درمان بسیار مهم است.

برای هدایت درمان لازم است محل عود به موقع و با دقت مشخص شود. روش های تصویربرداری کلاسیک زیر در این مورد استفاده می شوند:

  • توموگرافی کامپیوتری (CT)
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی چند پارامتری لگن (mpMRI)
  • اسکن استخوان کل بدن

متأسفانه، این روش های تصویربرداری اغلب در تشخیص عود زودرس شکست می خورند. آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات (PSMA)، می تواند مورد خوبی برای تصویربرداری نشاندار رادیویی فراهم کند.

خاص بودن توموگرافی کامپیوتری توموگرافی گسیل پوزیترون (PET/CT) با استفاده از این رادیو ردیاب به طور فزاینده ای برای تشخیص PCa توصیه می شود.

روش انجام تحقیق

در مجموع ۱۱۴ بیمار مبتلا به BCR پس از پروستاتکتومی رادیکال که ۱۸F-PSMA-1007 PET/CT را انجام دادند به صورت گذشته نگر مورد بررسی قرار گرفتند.

نمرات گلیسون (GS)، حداکثر مقادیر جذب استاندارد شده (SUVmax) و عملکرد تشخیصی با توجه به گروه‌های مختلف آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) مقایسه شد.

برای ارزیابی تأثیر ۱۸F-PSMA-1007 PET/CT بر مدیریت درمان، درمان افراد قبل و بعد از PET/CT جمع آوری شد و مقدار PSA برای ارزیابی پاسخ بیوشیمیایی مورد بررسی قرار گرفت.

جیا جیانگ و لی چن، نویسندگان ارشد این مقاله نوشتند:

“F-18 PSMA-1007 PET/CT نرخ تشخیص ضایعه بالایی برای سرطان مکرر پروستات (PCa) دارد و می تواند پیامدهای مهمی در تصمیم گیری برنامه های درمانی برای اکثر بیماران PCa داشته باشد.”

PSMA پروتئینی است که در سطح سلول های سرطانی پروستات یافت می شود.

مولکول‌های PSMA هنگامی که با ایزوتوپ‌هایی مانند گالیوم-۶۸ (Ga-68) یا F-18 ترکیب می‌شوند، به محققان اجازه می‌دهند این تومورها را در تصویربرداری PET پیدا کنند.

Ga-68 PSMA-11 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ برای این استفاده تأیید شد و بسیار مؤثر است.

با این حال، محققان به کاوش جایگزین‌ها ادامه می‌دهند و پیشنهاد می‌کنند که ردیاب‌هایی که با F-18 برچسب‌گذاری شده‌اند ممکن است دسترسی به این نشانه را برای کلینیک‌های ماهواره‌ای افزایش دهند، برای مثال، با توجه به اینکه ایزوتوپ نیمه‌عمر بیشتری دارد.

نتایج تحقیق ردیاب PET در سرطان پروستات

تاکنون، تنها چند مطالعه نقش استراتژی بالینی F-18 PSMA-1007 PET/CT را در هدایت بیماران مبتلا به عود بیوشیمیایی پس از [پروستاتکتومی رادیکال] ارزیابی کردند.

یک پزشک با تجربه پزشکی هسته ای، استراتژی های درمانی بیماران را پس از آزمایشات F-18 PSMA-1007 PET/CT بررسی کرد.

۱۸F-PSMA-1007PET/CT در ۹۲ بیمار (۸۰٫۷%) مثبت بود. ضایعات مثبت در PET/CT عود موضعی را در ۲۴ بیمار (۲۱٫۱%)، متاستاز غدد لنفاوی در ۵۴ (۴۷٫۴%) و محل متاستاتیک در استخوان، ریه و سایرین را در ۷۵ (۶۵٫۸%) بیمار نشان داد.

همبستگی مثبت و معناداری بین سطح GS/SUVmax و PSA مشاهده شد و با ۱۸F-PSMA-1007 PET/CT، تصمیم گیری درمانی در ۶۰/۱۱۴ (۵۲٫۶%) بیمار تغییر کرد.

با پیگیری ۶٫۴ ± ۱۱٫۰ ماه، ۸۱/۱۱۴ PSA پس از درمان با هدایت ۱۸F-PSMA-1007 PET/CT جمع آوری شد و در ۴۲/۸۱ (۵۱٫۹%) از بیماران، سطح سرمی PSA بیش از ۶۰ کاهش یافت. 

نویسندگان نوشتند، در نهایت، دسته‌بندی درمان ۳۴٫۲ درصد از بیماران از درمان تسکینی به درمان درمانی، و ۱۸٫۴ درصد از درمان درمانی به درمان تسکینی تغییر کرد.
همچنین، سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) بیماران، که از نظر بالینی برای تشخیص عود استفاده می‌شود، از ۰٫۲ نانوگرم در میلی‌لیتر تا ۲۳۸٫۹ نانوگرم در میلی‌لیتر متغیر بود و این سطوح با یافته‌های تصویربرداری همبستگی مثبت داشت.
نویسندگان نتیجه گرفتند:
“مطالعه ما از مزایای F-18 PSMA-1007 PET/CT برای بیماران مبتلا به عود بیوشیمیایی پس از پروستاتکتومی رادیکال، حتی در سطح پایین PSA، پشتیبانی می کند.”